مقالات و دانستنی های ابزیان دریایی

کدام ماهی را بخریم؟ ماهی با تخم یا بدون تخم؟

اشپل یا تخم ماهی بخوریم

اشپل ماهی : این ها سوالاتی هست که ذهن خیلی ها رو به خودش مشغول کرده و جنجال بر انگیز شده و ما در اودریا اومدیم بطور کامل بهش پاسخ دادیم.

ایا تخم یا اشپل ماهی خوردنی است؟

ایا تخم ماهی خواص دارد؟

آیا تخم ماهی فلز سنگین دارد یا خیر؟

چرا نباید ماهیانی که دارای تخم هستند را صید کنیم؟

چرا ماهیان بدون تخم بخریم؟

ماهیان با تخم دارای مشکل هستند؟

و چندین چرای دیگر که پاسخ آنها را در این ویدیو می بینید و بعضی ها را در متن پاسخ دادیم.

 

اول بگیم اشپل  ماهی چی هست؟

 

اشپل همان تخم‌ ماهی است که قبل از تخم‌ریزی ماهی، آن را  از شکم ماهی خارج کرده و در غذا مصرف می‌کنند.

 

فکر می‌کنید تخم ماهی ارزش تغذیه‌ای دارند یا زیان‌‌ بار هستند؟

این ماده غذایی سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 است و یک قاشق غذاخوری آن معادل یک واحد روغن و دو قاشق‌ غذاخوری آن معادل یک واحد گوشت محسوب می‌شود. پس نباید در مصرف‌اش زیاده‌روی کرد، چون کالری فراوانی را در یک وعده به مصرف‌کننده می‌رساند.

اشپل ماهی

اشپل ماهی

آیا تخم ماهی فلز سنگین دارد یا خیر؟

اشپل ماهی،‌ آلوده به فلزات سنگینی مثل جیوه نیست و به راحتی می‌توان آن را میل کرد، زیرا فلزات سنگین معمولا در لایه‌های سطحی و پوست ماهی ‌ها جای می‌گیرند.

 

چگونه اشپل مصرف می شود؟

یکی از مخلفات غذایی است که ارزش غذایی بالایی دارد و معمولا آن را با چلوکباب، زیتون‌پرورده، باقلا و مغز گردو میل می‌کنند و حتی بعضی‌ها با آن، کوکو تهیه می‌کنند. اشپل ماهی را با روغن خودش تفت بدهید، به شکلی که قابل خوردن باشد یا با کمی آب‌لیموی تازه آب‌پز کنید تا به این ترتیب، از روغن‌های خوراکی دیگر کمتر برای سرخ‌کردنش استفاده کنید، زیرا به اندازه کافی انرژی دارد.

خیلی از مشتری ها با ما تماس میگیرند و میگن کاش توی شکم ماهی ما تخم باشه و ما خیلی به اشپل ماهی علاقه مند هستیم اما….

حتما ویدیو رو تماشا کنید…

 

چرا نباید از ماهی تخم دار استفاده کنیم و یا نباید صید بشوند؟

دلیل اول و مهم ترین دغدغه ما طبیعت است.

یعنی این دریا باید برای نسل های آینده هم پابرجا بمونه و این امکان در صورت صید نشدن ماهیان تخم دار میسیر هست تا یک ماهی به هزاران ماهی تبدیل شود و بعد از فصل تخم ریزی ماهی ها صید بشوند.

وقتی ماهی توی شکمش تخم باشه و صید بشه پس اجازه تکثیر به ماهی نمی دهیم و تخم هایش را در دریا رها کند. در حال حاضر ما شاهد این هستیم که ده ها برابر نسبت به سال های قبل از ذخایر ماهیان دریایی کم شده و این دلیلی بر گران تر شدن ماهی ها هم هست.

این دریا نون آور خیلی از خانواده های صیاد و ساحل نشین هست. اگر اجازه تکثیر به ماهی ها ندیم هم به این خانواده ها ضربه زدیم و هم به ذخایر دریا آسیب وارد کریم و هم برای بچه هامون چیزی بافی نزاشته ایم.

کاش این موضوع فرهنگ سازی بشود که ماهیان تخم دار صید نشود اگر ما از صیاد تقاضای ماهی اشپل دار نداشته باشیم و از کسانی که ماهی اشپل دار صید می کنند، خریدی نداشته باشیم پس ان ها هم ماهی اشپل دار صید نخواهند کرد.

اشپل ماهی

اشپل ماهی

دلیل دوم: کاهش مقادیر پروتئین و کاهش کیفیت گوشت ماهی تخم دار هست.

تخم ها برای رشد به انرژی و پروتئین و اسید چرب های بدن مادر نیاز دارند. بذارید یه مثال بزنم، شما یک مادر باردار را تصور کنید که چقدر تمام انرژی اش را برای بچه اش  صرف میکنه تا بچه اش رشد کنه. برای یک ماهی هم همین منوال وجود داره.

وقتی یه ماهی تمام انرژی و منابع بدنی اش را برای تخم صرف میکنه پس مقادیر آن پروتئین اسید چرب های مفید بدنش مقداری کاهش پیدا خواهد کرد چون برای تامین نیازهای تخم آن ها را صرف کرده است.

 

پس بیایم با یک خرید مطمئن هم به یه ماهی با کیفیت تر دست پیدا کنیم و هم به توسعه پایدار دریا کمک کنیم. شما می توانید ماهی های خود را بطور مطمئن از تنها تیم تخصصی او دریا خریداری کنید.

شعار اودریا، یک دریا سلامتی در دستان شما

نویسنده: اسماء احمدی

کارشناس ارشد شیلات و منابع طبیعی

 

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *