دستور آشپزی غذاهای دریایی

ماهی شانک صورتی یا کخو/ آچار فرانسه خلیج فارس

ماهی شانک صورتی

ماهی شانک صورتی به نام های مختلفی در استان بوشهر و سایر استان های دریایی شناخته می شود. از انواع این نام ها شامل کخو، کوپر، کافر است که به این ماهی بی نظیر گفته می شود.

در این ویدئو:

در ادامه ما در این ویدیو می خواهیم که ماهی کخو را به روش خاص مزه دار کنیم که بوی زهم ماهی گرفته بشود. سپس سرخ کنیم و بافت آن، میزان سفتی و نرمی، مزه آن را تست کنیم و بافت گوشت را بعد از پخت به شما نشان دهیم.

چون ماهی که ما انتخاب تک پرسی هست بنابراین باید کامل پخته بشود به خاطر همین ما 3 برش برای پخت بهتر ماهی، روی آن ایجاد می کنیم. سپس از ادویه های (نمک و فلفل و زردچوبه و ادویه مخصوص ماهی جنوبی برای مزه دار کردن و خوشرنگ تر کردن ماهی استفاده می کنیم.

چرا توی عنوان نوشتیم که این ماهی آچار فرانسه خلیج فارس هست؟

چون ماهی کوفر یه ماهی بسیار عالی و درجه 1 هست که برای انواع پخت ها مناسب هست و انواع سلیقه ها این ماهی را می پسندند. مهمتر از این ها، کودکان و زنان باردار و شیرده می توانند با خیال راحت از این ماهی استفاده بکنند چون این ماهی اثرات جیوه و مواد دیگر را ندارد.

انواع طبخ هایی که برای ماهی کخو (شانک صورتی) می توان استفاده کرد از جمله:

1. سرخ کردن: که اکثرا ما این روش رو می پسندیم و خود من هم از جمله این افراد هستیم. اما این را هم میدانیم که سرخ کردن سبب ایجاد اسیدهای چرب ترانس شده که برای سلامتی مضر می باشد . اما خوشمزه تر است و بیخیال این دنیا! فقط همین یه باره!

2. قلیه ماهی: یه قلیه ماهی جنوبی با عطر و طعم سبزی هاش که دستپخت مادر هم باشد واقعا لذت بخش هست. طعم و عطر قلیه ماهی بی نظیر هست.

3. گریل کردن: گریل زغالی را 30 دقیقه یا گریل گازی را 10 دقیقه با درب بسته و بالاترین حرارت گرم کنید. روغن روی میله‌های آهنی گریل بمالید تا ماهی به آن نچسبد

4. ماهی توی فر: ماهی کخو بدلیل بافت و طعم خیلی خوبی که خوش دارد ما می توانیم که ماهی را از شکم تا نزدیک کمر برش دهیم بطوریکه مثل بال های پروانه باز شود. سپس با مقداری آبلیمو فلفل نمک یا (سس لیمو عسلی: سس سویا، آبلیمو و عسل) قسمت گوشت را مزه دار کنیم و در فر در در دمای 200 درجه به مدت 30 دقیقه قرار دهیم.

5. شکم پر: اول ماهی کخو را با نمک و آبلیمو و اگر دوست داشتین رب انار مزه دار کنید بعد از این مرحله باید سبزی مخصوص شکم پر(پیاز ، سیر، گشنیز و شنبلیه رو سرخ کنید و اگر دوست داشتین مقداری گردو اضافه کنید) را آماده کنید و داخل شکم ماهی کخو قرار دهید و با نخ سوزن شکم ماهی را بدوزید یا هم می توانید دور ماهی را ببندید حالا می توانید دو طرف ماهی کخو را سرخ کنید و یا در فر با دمای 200 درجه که برای هر طرف ماهی کخ حدودا 15 الی 20 دقیقه باید باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *