مقالات و دانستنی های ابزیان دریایی

راهنمای خرید میگو: تفاوت میگو پرورشی و دریایی

خرید انلاین میگو اودریا

فکر میکنین میگو دریایی و پرورشی چه تفاوتی با هم دارند؟

میگو به دو صورت پرورشی و دریایی(وحشی/ از دریا صید میشن) وجود دارن که تفاوت های باهم دارن از عمده تفاوت های ظاهری آنها رنگشونه که میگو دریای به رنگ صورتیه اما میگو پرورشی به رنگ متمایل به مشکیه

فصل صید میگو پرورشی در تابستان (شهریور ماه) هست و به دو صورت میگو پاک شده و میگو پاک نشده ( پوست نگرفته) به بازار عرضه میشه و البته اکثرا هم به کارخونه های بسته بندی میفرستن تا صادر بشن.

خب کمی بیایم راجع به میگوی پرورشی صحبت کنیم و به سوالاتی که ذهنتون رو درگیر کرده جواب بدم. اگر بازم سوالی داری توی فسمت دیدگاه ها حتما بپرس. خیلی سریع جواب میدم..

محیط زندگی میگو پرورشی چطوریه؟

میگو پرورشی هم مثل میگوی دریایی توی آب دریاست اما  به این شکل که آب خلیج فارس رو از طریق کانال کشی به مزارع و یا استخرهای مخصوص هدایت میکنن و میگو پرورشی داخل استخرهای یک هکتاری با غذا های فرموله شده کارخونه ای تغذیه میشن و رشد میکنن. میگو پرورشی از نوع گونه وانامی (با نام علمی لیتوپنئوس وانامی) هست که بومی ایران نیستن اما به شدت سازگار با محیط هستن و رشد خوبی دارند و اکثرا هم صادر میشن.

 

آیا کیفیت و ارزش غذایی میگو پرورشی با میگو دریایی برابری میکنه یا نه؟

باید بگم بله. میگو دریایی و پرورشی کیقیت و ارزش غذایی تقریبا یکسانی دارند . اما بگم که میگو دریایی خوشمزه تره از نظر من.

تفاوت میگو پرورشی و میگو دریایی از لحاظ ظاهری چیه؟

میگو پرورشی عمدتا به رنگ سبز زیتونی، شفاف و طلق ماننده یا به قول بعضیا مشکیه ولی میگو دریایی به رنگ صورتی کم رنگه.

 

روش پاک کردن میگو پرورشی و دریایی متفاوته؟

باید بگم اره. رگ پشت میگو که همون روده اش هست و باید خارج بشه و میگو را تمیز و پاک می‌کنیم

علاوه بر روده، میگو پرورشی یه رگ زیرشکمی هم داره که به دلیل کدر بودن مشخصه و خارجش میکنن ( البته در میگو دریایی هم این رگ هست اما چون شفافه ، خارج کردنش ضروری نیست و ظاهر بدی به میگو نمیده)

 

تفاوت قیمتی بین میگو پرورشی با میگو دریایی وجود داره؟

میگو دریایی چون صید داخلی در آب های آزاد خلیج فارسه، بنابراین قیمش  متأثر از شرایط جوی هست. یعنی اگر حال و هوای دریا آروم باشه و زیاد صید بشه پس قیمتش هم پایین هست اما اگر هوا طوفانی باشه و مقدار صید میگو دریایی کم باشه بنابراین قیمتش بالاتر میره

قیمت میگوی پرورشی هم تحت تأثیر قیمت های جهانیه. چون این میگو اکثرا صادر میشه به کشور های دیگه و کمتر توی بازار میشه دید.

میگو دریایی قیمتش نسبت به میگو پرورشی گرونتره چرا که کیفیت و طعم بهتری داره و همچنین طریقه صیدش دشوارتر از میگو پرورشیه.

اینجا بخوانید : تفاوت ماهی پرستو و حلوا سفید

ایا برای میگو پرورشی از  هورمون رشد استفاده میکنن؟

نه اصلا. در جریان روند تولید و پرورش میگو پرورشی از هیچ گونه هورمونی استفاده نمی‌شه و عین میگو دریایی طبیعیه

 

نحوه پاک کردن میگو پرورشی و دریایی

ابتدا سر میگو را با انگشت دست دورانی می‌چرخانیم و جدا می‌شه سپس پوست و دم  رو با دست بکشید و جدا کنید.

حالا با چاقو در پشت بدن میگو خط نازکی ایجاد می‌کنیم تا رگ سیاه پشتش یا همان روده رو در بیاریم،

خب حالا برای میگو پرورشی همین کار رو در قسمت زیرشکم هم  تکرار می‌کنیم

در ادامه میگو را با آب سرد می‌شوییم تا بهتر تمیز بشه و استحکام بافتش حفظ بشه.

 

چگونگی تشخیص تازه یا فاسد بودن میگو پرورشی

میگو سالم بوی خاصی دار و بویی شبیه آب نمک داره و توصیفش واقعا یکم دشوار بنظر میاد و ما همیشه میگو  تازه را با این بوی بخصوص می‌شناسیم اما میگو پرورشی فاسد بوی بسیار نامطبوعی داره که بهش میگیم بوی ضخم، آمونیاک و سولفیدهیدرژن.

سایز و اندازه میگو پرورشی و دریایی متفاوته؟

میگو دریایی فرصت بیشتری برای رشد دارن ، معمولا در سایزهای بزرگ تر هم دیده می شن(شاه میگو). ولی میگوی پرورشی دارای یک پروسه زمانی رشد مشخصه و بعد از طی شدن این بازه زمانی، برداشت شده و روانه بازار فروش میشن. به همین علت معمولاً میگوهای پرورشی هم اندازه هستند و این خود یک روش شناخت آن ها از میگو صید دریا می باشد.

چون میگوها به صورت دسته جمعی با هم تغذیه می کنن (نوع تغذیه هم یکسانه و از غذای کارخونه ای مخصوص میخورن) و با هم رشد میکنن و در یک بازه زمانی معین از حوضچه ها برداشت میشن، پس نمی تونین اختلاف اندازه و سایزی توی میگوهای پرورشی مشاهده کنین.

خرید انواع میگو از اودریا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *