مقالات و دانستنی های ابزیان دریایی

ماهیان مفید برای زنان باردار و شیرده

آیا در بارداری ماهی مصرف کنند

ماهیان مفید برای زنان باردار و شیرده : سوالات متداولی درباره این موضوعات از ما میپرسین و در این مقاله میخوام به سوالات شما عزیزان قشنگ جواب بدم. بازم اگر سوالی ذهنتون در گیر کرد، توی قسمت دیدگاه ها بنویسینف خیلی سریع پاسخگوی شما عزیزان هستم.

اگر نیاز به مشاوره دارین هم میتونین با کارشناسمون اقای ابراهیمی تماس بگیرین یا توی واتساپ سوالاتتون رو بذارین (3739-898-0930)

سوالات متداول:

1.بهترین ماهی در دوران حاملگی؟

2. انواع ماهی های بی خطر و فواید خوردن ماهی در برای اغلب زنان باردار؟

3. آیا خوردن ماهی در این دوران مشکل ساز خواهد بود؟

4. آیا مصرف ماهی در دوران بارداری مفید است یا مضر؟

5. ماهیان مفید برای زنان باردار کدام هستند ؟

اگر دنبال جواب سریع هستی پس این ویدیو رو حتما ببین و. جواب سوالتت رو بگیر

در اصل این اطلاعات باید در اداره شیلات، منابع علمی، کارشناس های شیلات موجود باشه. اما به نحوی کم کاری شده. و حالا که موجود نیست. من هادی ابراهیمی وظیفه خودم میدونم با اطلاعات و تحقیقاتی که در رشته خودم(شیلات) انجام میدم. شما رو هم مطلع کنم و بابیان ساده و قابل فهم انتقال بدم.

خانم های باردار، کودکان و خانم های شیرده به هیچ عنوان از ماهیان بزرگ استفاده نکنن. در اصل باید برای دونستن اینکه کدوم ماهی رو مصرف نکنین باید درباره هرم غذایی بدونین تا من بتونم راحتتر مطالبم رو بگم. حالا هرم غذایی چیه؟(ثانیه ی  47 ویدیو رو مشاهده کنید)

زنجیره غذایی شکل بسیار ساده‎‌ای از ارتباطات تغذیه‌ای اکوسیستم بوده و به صورت یک مسیرِ واحد انتقال انرژی و ماده است. بیشتر مصرف‌کنندگان، از گونه‌های متعددی تغذیه می‌کنند و توسط گونه‌های بسیاری نیز شکار می‌شوند.

ماهیان مفید برای زنان باردار

ماهیان مفید برای زنان باردار

تولید کنندگان اولیه‌ (اولین موجود زنجیره غذایی)

فیتوپلانکتونها موجودات زنده تک سلولی دریایی هستند که در لایه‌های بالایی روشن اقیانوس «منطقه‌ی لایه‌ی نورگیر آب» زندگی می‌کنند. تمام موجودات زنده‌ی دیگر اقیانوس تا حد زیادی به این گیاه میکروسکوپی وابسته هستند. آنها به عنوان «تولید کنندگان اولیه‌ی» غذا شناخته شده‌اند که با استفاده از انرژی خورشید، دی اکسید کربن و سایر مواد مغذی را به کربوهیدراتها تبدیل می‌کنند، که این مواد توسط موجودات دریایی استفاده می‌شوند.

مصرف کنندگان اولیه (دومین موجود زنجیره غذایی)

جانوران کوچک شناور که به «زئوپلانکتون» شناخته می‌شوند، از فیتوپلانکتون تغذیه می‌کنند (پایین‌ترین رده در زنجیره مواد غذایی). به دلیل اینکه شناگران ضعیفی هستند، بی اراده و یا سر گردان همراه با جریان آب شناورند. هم چنین آنها را «مصرف کنندگان اولیه» می‌نامند، چرا که مسئول نابودی فیتوپلانکتونها هستند که تولید کنندگان اولیه می‌باشند.

دومین مصرف کنندگان (سومین موجود زنجیره غذایی)

طعمه‌های کوچک، همان گونه که از نامشان پیداست، در درجه‌ی اول به عنوان طعمه برای به دام انداختن ماهی‌های بزرگ به کار می‌روند. هم چنین به عنوان «دومین مصرف کنندگان» شناخته شده‌اند، آنها بسیار رایجند، بسیار سریع تولید مثل کرده و در نتیجه یکی از مهم‌ترین اعضای شبکه غذایی دریایی را تشکیل می‌دهند.

سومین مصرف کنندگان‌ (چهارمین موجود زنجیره غذایی)

ماهیان بزرگ، ماهی‌های کوچکتر را شکار می‌کنند و هم چنین به عنوان «‌سومین مصرف کنندگان‌« شناخته شده‌اند. با توجه به زنجیره غذایی، بسیار مهم است که حتی ماهیهای کوچک شکار شده و خورده ‌شوند. اگر چنین نبود، جمعیت آنها به حد انفجار می‌رسید.

چهارمین مصرف کنندگان(پنجمین موجود زنجیره غذایی)

شکارچیان برتر در بالاترین سطح زنجیره غذایی قرار دارند و «چهارمین مصرف کنندگان» نامیده می‌شوند. به این دلیل که بزرگترین و قدرتمند‌ترین موجودات اقیانوس بوده، هم چنین ماهی‌های بزرگتری را شکار می‌کنند.

 

خب حالا که راجع به این موضوع بحث کردیم و متوجه شدیم چی به چیه، پس نتیجه میگیریم که هر چه ماهی توی زنجیره غذایی کوچکتر باشه مفید تره و سالم تر هست چرا؟چون….

میکروجلبک ها و فیتوپلانکتون ها توانایی جذب جیوه و فلزات سنگین دارند و بترتیب موجودات از همدیگر استفاده میکنند و این فلزات کم کم به بدنشون اضافه میشه. ماهی های کوچکتر که جذب فلزات ناچیزی داشته اند توسط ماهیان بزرگتر مصرف میشن و میزان فلزاتی که توی بدن ماهی بزرگتر هست زیادتر میشه.

پس اینجا دوتا نکته رو متوجه شدیم که:

1. از ماهیان کوچکتر (ماهیان گیاهخوار)که توی بدنشون هنوز فلزات ناچیزی هست استفاده کنیم که این میزان فلز اصلا به بدن هیچ آسیبی نمیرسونه.

2. اینکه سعی کنیم از ماهیان بزرگ، ماهیان جنگجو و شکارچی و ماهیان گوشتخوار استفاده نکنیم در دوران بارداری و برای کودکانمون.

 

پس ماهیانی که در راس هرم و زنجیره غذایی هستند و شکارچی هستند مثل ماهی تن ماهیان (گیدر، ویر،کوسه ماهیان، هوور، طلال و ماهیان بسیار بزرگ، شیر و قباد) استفاده نکنیم.

ماهیانی که گیاهخوار هستند یا موجودات خیلی ریز جز زنجیره غذایی شون هست رو مصرف کنید مثل سرخو ماهیان، شانک صورتی، همام، شوریده، راشگو، صبیتی و… که میتونین با کارشناس مشاورمون تماس بگیرین 09308983739

 

مقدار استفاده از ماهی برای هر وعده های غذایی برای افراد مختلف متفاوت هست  و با توجه به دسته بندی ماهی هاست

برای افرادبالغ، هر وعده مصرف ماهی برابر با  180 گرم هست

برای کودکان 2-4 سال هر وعده مصرف ماهی برابر با 30 گرم هست

برای کودکان 7 سال هر وعده مصرف ماهی برابر 60 گرم است

ماهیانی مثل سرخو ماهیان، میش ماهی، سرخو و جز ماهیان خوب هست و یک وعده در هفته میتونین استفاده کنین

ماهیانی از خانواده ساردین ماهیان، میگو ها، موتو ماهیان جز دسته ماهیان خیلی خوب دسته بندی میشن و دو وعده در هفته میتونین استفاده کنین

 

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *