مقالات و دانستنی های ابزیان دریایی, میگو

میگوی هفت تیرکش یا میگوی بشکن زن

میگوی هفت تیرکش یا میگوی بشکن زن

این نام شاید در نگاه اول کمی تمسخرآمیز به نظر آید ولی این میگو در واقع صاحب قوی ترین تفنگ دنیاست. میگوی هفت تیر کش (Pistol Shrimp) را با نام میگوی بشکن زن (Snapping Shrimp) نیز می شناسند و از لحاظ رده بندی متعلق به خانواده Alpheidae است. مشخصه میگوهای این خانواده، چنگک های نامتقارن آنهاست که چنگک بزرگتر قابلیت شلیک و ایجاد صدای انفجار دارد.

احتمالاً فراگیرترین صدا در آبهای معتدل کم عمق و در نتیجه نفرین همه ضبط کنندگان صداهای موجودات دریایی، صدای کوبیدن یا “تپانچه” میگو است ( Cragnon Synalpheus، C. Alpheus ). آنها صدایی بسیار بلند تولید می کنند (سطح منبع 220dB re 1 uPa یا 80 kPa در 4 سانتی متر). این پاپ طعمه‌های آنها را بی‌حس می‌کند، سپس می‌توانند آن‌ها را تکه تکه کرده و بدون معطلی بخورند.

آنها در گودال‌ها زندگی می‌کنند و به راحتی می‌توان آن‌ها را به‌عنوان صدای پاپ کورن یا صدای ترق‌ترش در هر نقطه‌ای از اقیانوس ساحلی که ممکن است سر خود را زیر آب فرو ببرید، شنید. جان پاتر، متخصص آکوستیک زیستی، از این صدا به عنوان یک “روشنایی صوتی” برای تشخیص اشکال زیر آب استفاده کرد. درست همانطور که چشمان ما نوری را می بیند که از اجسام بازتاب می شود و به ما امکان می دهد آنها را ببینیم، دکتر پاتر حدس زد که صدای میگو از اجسام غوطه ور منعکس می شود و به حیوانات دریایی اجازه می دهد آنها را به شکلی “سونار غیرفعال” ببینند.

اگر او درست می گوید، توضیح می دهد که چگونه حیوانات شبگرد ممکن است محیط اطراف خود را زمانی که نور کمی وجود دارد یا وجود ندارد درک کنند. اگر او درست بگوید، همچنین نشان می‌دهد که چیزی در مورد شنیدن ماهی وجود دارد که ما هنوز به درستی آن را نداریم، زیرا اکثر ادیوگرافی‌های ماهی نشان می‌دهند که آنها نمی‌توانند در باندهای فرکانسی بشنوند که این نوع “نور صوتی” را امکان پذیر می‌کند.

خانواده Alpheidae با داشتن بیش از 600 گونه و 38 جنس پراکنش جهانی دارد. بیشتر آنها حفار هستند و زیستگاه های معمول آنان صخره های مرجانی، بسترهای علف دریایی و صخره های اویستری می باشند. بیشتر گونه های Alpheidae در آب های معتدل و گرمسیری زیست می کنند.

میگوی هفت تیر کش شاید پر سر و صدا ترین موجود دریایی شناخته شده باشد و در این زمینه با نهنگ های عنبر و بلوگا رقابت می کند. چنگک منحصر به فرد این جانور می تواند با انجام حرکتی شبیه بشکن زدن، حباب هایی با سرعت تقریبا 100 کیلومتر بر ساعت و دمای تقریبا 4700 درجه سانتیگراد ایجاد نماید! (دمای سطح خورشید تقریبا 5500 درجه است). بلندی صدای ایجاد شده تقریبا 218 دسیبل است و می تواند فشار آکوستیک برابر با 80 کیلوپاسکال تا فاصله 4 سانتی متری چنگک میگو ایجاد نماید. این مقدار انرژی و فشار برای کشتن طعمه میگو به طور آنی کافیست.

میگوی هف تیر کش از این قابلیت خود هم برای شکار و هم برای ارتباط با سایر هم گونه های خود استفاده می کند. سر و صدای این میگوها به حدی است که کلنی های آنان می تواند مشکلات جدی در ارتباطات زیر دریا و سونار ایجاد نماید. در حقیقت بلندی صدای میگوی هف تیر کش از یک موتور جت کنکورد بیشتر است.

این میگو هنگام شکار، خود را در ناحیه ای دور از چشم مثل یک حفره پنهان می کند. سپس میگو آنتن های خود را بیرون می آورد تا از گذر طعمه ها با خبر شود. هنگامی که حرکت طعمه را احساس کرد، از پناهگاه خود بیرون آمده، قسمت زبانه شکل چنگک خود را عقب کشیده و با یک شلیک طعمه خود را شکار می کند. سپس طعمه را به درون پناهگاه کشیده و تغذیه می نماید.

نوعی میگوی هفت تیرکش در طبیعت وجود دارد که با استفاده از پنجه های خود گلوله هایی از جنس حباب داغ را به سمت دشمن پرتاب کرده و با این کار آنها را به کام مرگ می کشد.صدایی که در نتیجه پرتاب این گلوله ها حاصل می شود به همین خاطر برخی، میگوهای هفت تیر کش را قدرتمندترین و پر صداترین موجود روی زمین قلمداد می کنند.برای دیدن ویدئوهای حیات وحش بیشتر این کانال را دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WeCreativez WhatsApp Support
سوالات خود را در هر زمینه ای، همین حالا از ما بپرسید

ورود

خروج

ستون کناری اسکرول به بالا